1 grudnia 2014 | przez Smak Doskonały
Wino na prezent

autor: Sylwester Szymczak

Grudzień to czas wzmożonego kupowania prezentów. Bardzo często mamy kłopot co kupić. Czego dana osoba potrzebuje, nie chcemy się z kimś zdublować, pełno kłębiących się myśli. Jednego możemy być pewni każda osoba ucieszy się z butelki wina. Niestety kłopotem jest szeroki wybór win oraz gusta obdarowywanej osoby. Z tym drugim może być nieco łatwiej. Jeśli kupujemy wino bliskiej osobie na pewno znamy jej gusta więc mamy ułatwione zadanie. Jeśli nie za bardzo wiemy co lubi dana osoba, to albo możemy zapytać się kogoś kto zna ją lepiej, albo wybrać wino z bezpiecznej grupy. Niezbyt taniczne, kwasowe ale nie za mocno, żeby pachniało owocami, takie w smaku dobre i ogólnie fajne żeby było.

Jeśli to już sobie ustalimy ruszamy na zakupy. Ale gdzie iść, może w Internecie coś kupić albo w małym osiedlowym spożywczym sklepiku, tam jest taka miła pani ona na pewno doradzi. Jeśli jesteśmy spragnieni przygód i chcemy zagrać w winiarskiego pokera, proszę bardzo. Niestety nie wiadomo jakie wina znajdziemy, jak będzie ich jakość, nie mówiąc już o smaku. Najbezpieczniejszym miejscem będzie sklep specjalistyczny. Całe szczęście w każdej dużej galerii handlowej jest przynajmniej jeden taki sklep więc z łatwością znajdziemy coś w dogodnym dla nas miejscu. Jeśli chodzi o zalety takiego sklepu wymienić można na pewno profesjonalną obsługę, duży wybór win, dobra jakość wina – odpowiednie przechowywanie. Minusów nie należy się doszukiwać, może to, że w jednym sklepie sprzedawca się mniej uśmiecha. Koncentrując się na najważniejszym. Zebraliśmy wszystkie informacje o sobie którą chcemy obdarować. Udajemy się następnie do naszego sklepu specjalistycznego i przekazujemy sprzedawcy wszystkie nasze wytyczne. W większości przypadków wino będzie dobrane idealnie pod gust danej osoby.

1554514_205350719663435_2067816574_n

Jeśli nie chcemy iść po najprostszej linii oporu podam kilka wskazówek jak szukać tego co nas interesuje. Jeśli kierujemy się ceną, sugerował bym udać się od razu w stronę półek z winami z nowego świata. Zdają się one być dużo łatwiejsze w piciu niż ich europejscy kuzyni przy jednocześnie nieco niższej cenie. Jeśli poszukujemy przyjemnych win białych szukajmy napisów takich jak Chardonnay czy Sauvignon Blanc, jeśli ma być to coś mocniejszego to szukamy Rieslinga. Jeśli chodzi o wina czerwone to napis Shiraz czy Cabernet Sauvignon powiedzą nam o tym, że wino będzie charakterne, jeśli szukamy czegoś lżejszego, poszukajmy wzrokiem nazw Pinot Noir lub Merlot – koniecznie nowo światowy. Niestety w wielu przypadkach na butelce nie pojawi się bezpośrednio nazwa szczepu tylko region z którego pochodzi wino. Dlatego łatwiej będzie zapytać się kogoś doświadczonego niż uczyć się tego wszystkiego na pamięć.

Ważną kwestią jest by nie dać się zwieść butelce. Często producenci rozlewają swoje wino do pięknych butelek co nie koniecznie wiąże się z doskonałym smakiem wina. Jest jeszcze kwestia zamknięcia. Jeśli nasze wino jest upominkiem i osoba obdarowana wypije je w najbliższym czasie nie bójmy się win zakręcanych. Nie są one w cale gorsze jakościowo, a kapsel mówi tylko o tym, że wino należy wypić jak najszybciej.

Nie mniej jednak najwygodniejszym sposobem jest zapytanie sprzedawcy. Sam robie tak w większości przypadków ponieważ nie zawsze mam czas i ochotę, żeby kluczyć pomiędzy półkami z winem i czytać każdą etykietę. Z doświadczenia wiem też, że sprzedawcy są bardzo kompetentni i z powodzeniem potrafią doradzić.

Zachęcam wszystkich by okres grudniowy bym wzmożony pod kątem zakupów i spożycia wina. Zawarte w winie naturalne składniki nie tylko sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi ale również samo picie wina mocno nas zbliża. Sądzę że warto pamiętać od tym podczas długich zimowych wieczorów.

Smak Doskonały

Smak Doskonały jest wirtualnym domem, jest tu kuchnia, ogród z warzywami i ludzie… Od tej chwili życie tego domu toczy się dla Was drodzy internauci. Będziemy dla Was gotować i opowiadać o jedzeniu, winie ,piwie, o ludziach, którzy te cudowności tworzą. Odwiedzimy ich by zajrzeć przez dziurkę od klucza i podpatrzeć jak powstają arcydzieła. Zabierzemy Was w kulinarną podróż, która nigdy się nie kończy, bo o sztuce można mówić i pisać bez końca.

Napisz komentarz

— wymagane *

— wymagane *