29 października 2013 | przez Smak Doskonały
Window Farm, czyli „jak uprawiać warzywa w bloku”

Window Farm, czyli „jak uprawiać warzywa w bloku”

relacja: Małgorzata Górnik

Warsztaty z tzw. uprawy hydroponicznej oraz instalacja Window Farm są częścią wystawy sztuki nowych mediów, którą od 26.10. aż do 6 listopada można zwiedzać w warszawskiej Galerii Kordegarda. Wystawa, odbywająca się w ramach organizowanego przez Narodowy Instytut Audiowizualny Festiwalu Kultura 2.0., stawia pytanie o problematykę nadmiaru kultury.

Windowfarming jest połączeniem miejskiego ogrodnictwa z ideą „zrób to sam”. To projekt zapoczątkowany przez Brittę Riley w Nowym Jorku. Jego pomysłodawczyni wraz z przyjaciółmi opracowała system uprawy roślin tzw. metodą hydroponiczną, korzystając z materiałów z recyklingu, np. plastikowych butelek po napojach. Testowała i ulepszała swój pomysł korzystając z portali społecznościowych. Ludzie z całego świata, za pośrednictwem platformy our.windowfarms.org, dzielą się swoimi doświadczeniami ulepszając technologię.

Podczas wystawy dwa okna warszawskiej Galerii Kordegarda zostały zaadaptowane na stanowiska roślinne. Instalacja Window Farm to de facto powolny proces fotosyntezy – niezauważalny, nudny. To jednocześnie artystyczny manifest, tytułowe „DOŚĆ!” będące głównym hasłem tegorocznego Festiwalu Kultura 2.0, względem panującego obecnie zbytniego „nakręcenia”, o którym pisze m.in. medioznawca Douglas Rushkoff w swojej najnowszej książce „Present Shock”.

Warsztaty z hydroponicznej uprawy w warszawskim wydaniu projektu Windowfarming poprowadziła Justyna Halikowska i Katarzyna Hajduczenia.

Podczas zajęć można się było dowiedzieć się, jak w prosty sposób uprawiać rośliny nie mając ogródka, dysponując zaledwie niewielką przestrzenią i poznać nieocenione korzyści okiennej uprawy w systemie hydroponicznym. Window Farm, czy też „farma okienna”, to pionowy ogród bez użycia gleby, pozwalający na dostarczanie świeżych warzyw, ziół i owoców przez cały rok i przy stosunkowo mniejszym zużyciu wody. Najprawdopodobniej pierwszym z ogrodów prowadzonych w ten sposób był jeden z siedmiu cudów świata – wiszące ogrody w starożytnym Babilionie.

 

Smak Doskonały

Smak Doskonały jest wirtualnym domem, jest tu kuchnia, ogród z warzywami i ludzie… Od tej chwili życie tego domu toczy się dla Was drodzy internauci. Będziemy dla Was gotować i opowiadać o jedzeniu, winie ,piwie, o ludziach, którzy te cudowności tworzą. Odwiedzimy ich by zajrzeć przez dziurkę od klucza i podpatrzeć jak powstają arcydzieła. Zabierzemy Was w kulinarną podróż, która nigdy się nie kończy, bo o sztuce można mówić i pisać bez końca.

Napisz komentarz

— wymagane *

— wymagane *