4 sierpnia 2014 | przez Smak Doskonały
Traperska przygoda
TRAPERSKA PRZYGODA

 

Plaża, plamy i all inclusive brzmi jak nudy? Spa jest banalne? Masz już dość masowości, tłumu turystów, utartych szlaków oferujących w kółko te same zabytki i rozrywki? To wyraźny sygnał, że stałeś się poszukiwaczem „inności”. Twoim celem jest odkrywanie nowych rzeczy, przeżycie czegoś wyjątkowego, zdobycie nowych doświadczeń.

 

Niezależnie od sezonu i aury Podkarpacie to doskonałe miejsce dla uciekinierów z wielkiego miasta. Region oferuje wiele oryginalnych sposobów spędzania wolnego czasu i nieziemskie widoki. Różnorodność zarówno w przyrodzie, jak i w formie oferowanych atrakcji turystycznych i bogactwa kulinarnego zadowoli nawet najbardziej wymagającego turystę.

Turystyka konna na stałe wpisała się w krajobraz Podkarpacia. Jeśli chcesz spróbować traperskiego życia nie ma lepszego miejsca niż Bieszczady i Beskid Niski, oaza dzikiej przyrody. Wycieczki i wyprawy konne można odbyć na szlakach o łącznej długości 140 km. Liczne stadniny oferują lekcje jazdy konnej dla początkujących i zaawansowanych jeźdźców.

Jazda konna rodem z Dzikiego Zachodu – znana jako styl „west” w odróżnieniu od stylu klasycznego nie polega na stosunkowo sztywnym układaniu konia do jazdy, lecz na „zaklinaniu” go, na więzi pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Takie wzajemne zaufanie sprawdza się zwłaszcza gdy przemierzamy długie, odludne trasy wędrówek. Po terenach Bieszczadów i Beskidu Niskiego prowadzą szalki konne znane z tego, że przemierzają je jeźdźcy w kowbojskich kapeluszach i flanelowych koszulach. Najdłuższym z nich jest Transbeskidzki SzlakKonny1, którego tylko część znajduje się w województwie podkarpackim (zaczyna się on jeszcze w Beskidzie Śląskim, a kończy w Bieszczadach, tuż przy granicy z Ukrainą). Wędrując nim nie tylko sprawdzimy swoje umiejętności jeździeckie i fizyczną wytrzymałość, ale napotkamy też na swej drodze wyjątkowe miejsca, takie jak cerkwisko w Wołosatem, czy jaskinie w Nasicznem, a „na belce” przy sklepie w Dwerniczku posłuchamy bieszczadzkich opowieści miejscowych zakapiorów. Przystankami pomiędzy kolejnymi etapami szlaku są Ośrodki Górskiej Turystyki Jeździeckiej. Jednym z nich jest gospodarstwo „U Prezesa”2 w bieszczadzkiej wsi Chmiel, które organizuje dwu- i trzydniowe konne wyprawy traperskie

po najciekawszych, zazwyczaj odludnych zakątkach Bieszczadów. Na swej drodze napotykać możemy relikty materialnej historii tych terenów – pozostałości dawnych dworów i gospodarstw, ale także, jak

w przypadku Dwernika, „żywy” dowód gospodarczej historii regionu – jeden z najstarszych na świecie ośrodków wydobycia ropy naftowej z działającymi do dziś kieratami i kiwonami. Podczas takich wypraw spędzamy wieczory przy ognisku, a przed zaśnięciem, wsłuchani w nocne odgłosy lasu, spoglądamy w bieszczadzkie gwiazdy.

Wyprawa traperska

Przed wyjazdem ustalamy termin i szczegóły wyprawy z Ryszardem Krzeszewskim, właścicielem ośrodka turystyki konnej „U Prezesa”.
Piątek:Kwaterujemy się w gospodarstwie „U Prezesa” we wsi Chmiel, zapoznanie z końmi, wspólna kolacja z gospodarzami podczas której dowiemy się co nieco o jeździe w stylu „west”.
Sobota:Konno przeprawiamy się przez San, osiągamy szczyt góry Dwernik Kamień (1004 m n.p.m.), okolice Zatwarnicy i nieistniejącej wsi Krywe z ruinami cerkwi i dworu. Nocleg w Tworylnem, gdzie możemy obejrzeć pozostałości zabudowań dworskich. Jeśli dopisze nam szczęście, spotkamy pasące się żubry. Śpimy w śpiworach pod gołym niebem, przy ognisku (w przypadku niepogody pod wiatą).
Niedziela:Po traperskim śniadaniu przeprawa przez San i pasmem Otrytu osiągamy „Chatę Socjologa”. Po postoju zjeżdżamy zboczem i wracamy do gospodarstwa „U Prezesa”.
Uwaga: Z powodu dużej liczby gości w gospodarstwie „U Prezesa” w sezonie letnim, wyprawy takie organizowane są tylko wiosną i jesienią. Konieczna jest umiejętność jazdy konnej w stopniu przynajmniej średnim, dzieci mogą uczestniczyć od 13-14 roku życia.

traper

ATRAKCJE W POBLIŻU:

Chmiel – drewniana cerkiew greckokatolicka św. Mikołaja;

Zatwarnica – ścieżka przyrodniczo-historyczna „Hylaty” – doliną strumienia Hylaty,

od wsi na szczyt Dwernik Kamień;

Sękowiec – rezerwat „Hulskie” – tereny pomiędzy zakolem Sanu za wsią,

a Pasmem Otrytu – miejsce w którym możemy zobaczyć, jak bieszczadzka puszcza

wyglądała przed wiekami;

Krywe – rezerwat przyrody „Krywe” – centrum występowania polskiej populacji

węża Eskulapa.

KUCHNIA I NOCLEGI:

Chmiel – Gospodarstwo Agroturystyczne „U Prezesa” – wyżywienie

(Chmiel 28, www.koniewbieszczadach.pl, +48 13 461 08 34,

+48 515 171 315, +48 500 400 914); Gospodarstwo agroturystyczne

„Pod Otrytem” (Chmiel 29, +48 13 461 08 39,

+48 601 916 297);

Dwernik – Gospodarstwo „Dolistowie” – noclegi (Dwernik 11a,

www.dolistowie.pl, +48 505 953 727, +48 505 953 626);

Zatwarnica – Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy – restauracja

(www.zatwarnica.bieszczady.pl, +48 13 461 08 33);

Gospodarstwo agroturystyczne „Dolina Sanu” (Zatwarnica 24,

+48 693 608 659, +48 662 108 977).

Konno w kolbuszowskich lasach

Przed przyjazdem uzgadniamy szczegóły pobytu w ośrodku jeździeckim „Mustang” w Dzikowcu. Piątek:Przyjeżdżamy do Dzikowca do Zagrody „Mustang”, kwaterunek w domku agroturystycznym przy ośrodku, zapoznanie z końmi, spacer po okolicy, ew. grzybobranie, kolacja przy ognisku.
Sobota:Jazda po padoku sprawdzająca umiejętności, wyruszamy na trasę do Kolbuszowej prowadzącą przez pola i lasy. Po drodze odwiedzamy Werynię i stojący tam pałac Tyszkiewiczów. W Kolbuszowej wjeżdżamy do skansenu, tam zabezpieczamy konie na pastwisku, zwiedzamy muzeum z przewodnikiem. Wieczorem kolacja przy ognisku i nocleg w skansenie (formalności załatwia „Mustang”).
Niedziela:Wracamy do Dzikowca, odpoczynek, a następnie przejażdżka bryczką (chętni mogą jechać na koniach) nad zalew do Rajskiej Doliny w Pogwizdowie. Trasa wiedzie lasami, przez kilometr jedziemy historycznym traktem handlowym, tzw. Maziarskim Gościńcem. Nad zalewem relaks przy pieczonych kiełbaskach, potem powrót do Zagrody, oporządzenie koni, powrót do domu.

ATRAKCJE W POBLIŻU:

Rezerwat torfowiskowy „Końskie Błota” powstały na terenie dawnych wyrobisk (ok. 16 km w kierunku Rzemienia); Cmolas – drewniany kościół Przemienienia Pańskiego, obiekt na Szlaku Architektury Drewnianej, centrum wsi (ok. 10 km od Dzikowca);

Rezerwat „Buczyna w Cyrance na Płaskowyżu Kolbuszowskim”, chroni stare lasy bukowe z pomnikowymi okazami, ścieżka przyrodnicza na terenie rezerwatu;

Trzęsówka – drewniany kościół św. Anny (XVlll w.).

KUCHNIA I NOCLEGI:

Kolbuszowa – Hotel „Dworek” – restauracja (ul. Rzeszowska 16,

www.hoteldworek.pl, +48 17 228 05 88, +48 602 188 359);

Hotel „Center Sport” – restauracja, bar (ul. Mielecka 105,

+48 607 702 502);

Restauracja Galicja (ul. Mickiewicza 15, +48 17 227 11 54);

Nowa Wieś – Agroturystyka „Nad Stawem” – (Nowa Wieś 154,

+48 15 842 32 06, +48 609 478 787).

Smak Doskonały

Smak Doskonały jest wirtualnym domem, jest tu kuchnia, ogród z warzywami i ludzie… Od tej chwili życie tego domu toczy się dla Was drodzy internauci. Będziemy dla Was gotować i opowiadać o jedzeniu, winie ,piwie, o ludziach, którzy te cudowności tworzą. Odwiedzimy ich by zajrzeć przez dziurkę od klucza i podpatrzeć jak powstają arcydzieła. Zabierzemy Was w kulinarną podróż, która nigdy się nie kończy, bo o sztuce można mówić i pisać bez końca.

Napisz komentarz

— wymagane *

— wymagane *