9 marca 2015 | przez Izabela Sikorska-Garbień
Pokaz kulinarny Smaku Doskonałego i Falksalt.

autor tekstu: Izabela Sikorska-Garbień

Policzki wołowe były szlagierem naszego pokazu kulinarnego, podczas MTT 2015, we wrocławskiej Hali Stulecia.

Pokaz poprowadzili szefowie kuchni: Grzegorz Cielecki i Krystian Skwierz.

Targi Kulinarne 4

Z przyjemnością mogliśmy juz po raz kolejny uczestniczyć w Międzynarodowych Targach Turystyki. W strefie kulinarnej, stworzonej przez Agnieszkę Hajburę- Michałowską odbywały się pokazy kulinarne. Szefowie kuchni smakdoskonaly.pl i Falksalt Grzegorz Cielecki i Krystian Skwierz przygotowali policzki wołowe duszone w winie, na musie i auszpiku z dodatkiem roszponki. Po pokazie widzowie mogli degustować nasze danie.

Targi Kulinarne 1

Oto nasz przepis:

Policzki wołowe 2,4 kg

Marchew 100g

Biała cebula 100 g

Czosnek 50 g

Seler korzeń 100g

Wywar warzywny 2 l

Cukier trzcinowy 85 g

Sól morska w płatkach Falksalt

Rozmaryn, liść laurowy, ziele angielskie

Czerwone wino wytrawne ,takie jakie lubimy 250 ml

Policzki osmażyć –bardzo mocno ! Nie zapomnij oprószyć ich mąką .W tym samym naczyniu przesmaż warzywa aż nie uzyskają mocno złocistego koloru . Wlej czerwone wino, dodaj zioła, cukier i odparuj wino do 1⁄4 objętości . Przełóż policzki i zalej gorącym bulionem, duś na małym ogniu pod przykryciem 2 h. Jeśli wystąpi taka konieczność dolewaj wywaru warzywnego. Jak mięso będzie gotowe, delikatnie wyłów je, sos odparuj i przecedź przez drobne sitko. Do zredukowanego sosu dodaj policzki oraz drobno pokrojony szpik kostny. Dopraw świeżo mielonym pieprzem , jak policzki wylądują na talerzu obsyp płatkami soli morskiej Falksalt .

Pietruszka w białku i soli morskiej

Białka z jaj 2szt

Sól morska w płatkach Falksalt – Naturalna 20 g

Korzeń pietruszki

Korzeń pietruszki umyj, wysusz , NIE OBIERAJ ! Ubij białka na sztywną masę, dodaj sól, obtocz każdy korzeń pietruszki w białku, wyłóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Tempertura 175 stopni, 1 godzina. Warto sprawdzić po 40 min czy warzywo jest już gotowe bo jak wiadomo każda pietruszka jest inna. Rozbij skorupę białkową, możesz obrać jeśli chcesz ( Ale jest gorąca J .Pokrój na plastry i ułóż na gorącym talerzu po przeciwnej stronie gdzie leżą policzki.

Puree z pietruszki

Pietruszka korzeń 200 g

Masło 50 g

Słodka śmietana 120ml

Sok z korzenia pietruszki 150 ml

Woda 100 ml

Czosnek obrany 2 ząbki

Sól morska w płatkach Falksalt wędzona –do smaku

Biały pieprz –do smaku

Pokrywaka z pergaminu wielkości rondelka w którym przygotowujemy puree

Targi Kulinarne 2

Targi Kulinarne 3

Korzeń pietruszki obrany, pokrojony w plastry 0,5 cm oraz czosnek delikatnie rozgnieciony przekładamy do rondla. Wlewamy sok z korzenia pietruszki, połowę słodkiej śmietany, masło. Stawiamy naczynie na małym ogniu i przykrywamy naszą pokrywką z pergaminu. Gdy pietruszka jest miękka( proszę zwrócić uwagę na to że zbyt długie gotowanie spowoduje utratę smaku, w środowisku zawodowych kucharzy nazywamy to ,, pierwsza miękkość ,,) dodajemy kolejną porcję słodkiej śmietany oraz sól morska w płatkach Falksalt . Miksujemy na bardzo wysokich obrotach ( na gorąco) oprawiamy do smaku , możemy wydobyć głębie smaku po przez dodanie kolejnych porcji zimnego masła. Puree przelewamy przez gęste sito, idealna konsystencja będzie w tedy kiedy nie zostanie na sitku nic ,oraz puree powinno swobodnie przepłynąć przez nasze sito . Musi być perfekcyjne ! Puree z pietruszki nakładamy na talerz pomiędzy pieczoną w białku pietruszką . Dzięki temu uzyskamy efekt 2 struktur –gładkiej i chrupiącej .

Na końcu oczywiście dodajemy dla ,,smaku doskonałego,, liście rukwi wodnej .

 Targi Kulinarne 5

Izabela Sikorska-Garbień

Redaktor naczelna Smaku Doskonałego, dziennikarka, scenarzystka i reżyser. Pomysłodawczyni oraz dobry duch tego miejsca. 2 x K czyli kuchnia i konie – to jej największe życiowe pasje, którym poświęca się od lat.

Napisz komentarz

— wymagane *

— wymagane *