12 grudnia 2014 | przez Grzegorz Cielecki
Karp wigilijny według Frau Simone

Karp wigilijny według Frau Simone.

Takiego karpia w życiu nie jadłem. Pierwszy raz miałem okazję spróbować z ręki starszej kobiety,

Niemki która po wojnie nie wyjechała do Niemiec, tylko pozostała na Dolnym Śląsku. Kawał historii, fuzja smaków, polskich i niemieckich. Kuchnia dolnośląska. Nie wiem skąd pomysł na to danie. Ale smakuje genialnie.

Składniki

Karp cały – 3 szt

Olej  – 100 g

Masło   –  100 g

Cebula biała  –  3 kg

Mąka pszenna  –  200 g

Liść laurowy –  10 szt

Ziele angielskie – 10 szt

Sól

Pieprz czarny

Gałka muszkatołowa

Metoda

Karpia należy wypatroszyć, wyjąć skrzela, oczy i dokładnie opłukać w zimnej wodzie. Oddzielić filety, pozostawiając ości. Filety pokrój w paski o szerokości 5 cm. Kręgosłup i głowę gotuj na małym ogniu wwodzie około 1.5 godz. Wywar odcedź i schłodź. Cebulę pokrój w piórka.

Filety z karpia dopraw solą i pieprzem, oprósz mąką i obsmaż na średnio rozgrzanym oleju z masłem na lekko złoty kolor. Osmażonego karpia układaj w brytfannie naprzemian z cebulą. Wlej do połowy wysokości wywar z głów i kręgosłupów, dodaj liść laurowy, ziele angielskie, i kilka ziaren czarnego pieprzu. Przykryj pokrywką brytfannę. Włóż do piekarnika , na 150 stopni C na 5 godz.

Po tym czasie wyjmij z piekarnika i nie otwieraj aż do ostygnięcia.

Można podawać na zimno, wtedy konsystencja ryby jest maślana a wywar z cebulą tworzy delikatną galaretkę. I na gorąco, wtedy sos cebulowo-rybny należy zmiksować i w nim odgrzać rybę.

Nigdy nie dostałem oryginalnej receptury, ale udało mi się ją odtworzyć i w mojej wersji jest do złudzenia podobna do oryginału.

karp

Grzegorz Cielecki

Dyrektor artystyczny, Szef kuchni Smaku Doskonałego, trener i kapitan Kulinarnej Kadry Narodowej Polski. Pasjonat gotowania oraz perfekcjonista z imponującym doświadczeniem kulinarnym. Dania wychodzące spod jego ręki stanowią wyrafinowaną ucztę dla oka i dla podniebienia.

Napisz komentarz

— wymagane *

— wymagane *