barszczwigilijny
19 grudnia 2014 | przez Smak Doskonały
Barszcz czerwony, wigilijny, postny

Wspaniały, rubinowy, pachnący lasem…

Barszcz czerwony to prawdziwy król pośród zup w staropolskiej kuchni. Najstarszy zachowany przepis na tę zupę pochodzi z XVI wieku. Są dwa rodzaje barszczu polskiego: postny na Boże Narodzenie i na wywarze mięsnym. Dziś podam przepis na postną wersję z myślą również o tych, którzy są wegetarianami a chcieliby zjeść w wigilię tradycyjną potrawę. Wspomnę jeszcze, że nie jest to oczywiście jedyna zupa podawana tego wieczoru. W zależności od regionu podawało się dawniej i w niektórych domach nadal  – zupę grzybową ( najczęściej z suszu ) z łazankami lub rzadziej migdałową.

Na barszcz będziemy potrzebować:

Przepis dla 6-8 osób

kawałek selera-korzeń
por cały
korzeń pietruszki wraz z nacią
2 marchwie
1 cebulę
8 dużych buraków ( lub więcej, buraki mają wypełniać 2/3 przestrzeni garnka)
1,2 ząbki czosnku
3 litry wody, najlepiej źródlanej
litr zakwasu buraczanego ( w niektórych regionach nazywany jest kwasem buraczanym)

10 ziaren pieprzu czarnego
8 ziaren ziela angielskiego
5 dużych liści laurowych
8-10 dkg suszu grzybowego ( prawdziwki lub podgrzybki)
lampka czerwonego wytrawnego wina ( 100-150 ml )
sól, cukier i pieprz do smaku

Warzywa obrać, przepłukać, wrzucić do dużego garnka i zalać 3 litrami wody. Buraki pokroić w talarki a resztę warzyw pozostawić w dużych kawałkach, by łatwo je było potem odcedzić. UWAGA! NIE DAJEMY JESZCZE CZOSNKU! Ale teraz wrzucamy liście laurowe, ziele i pieprz w ziarnach. W osobnym garnku gotujemy w dwóch szklankach wody susz grzybowy. Łączymy wywar na barszcz z grzybami i wywarem z nich. Dodajemy zakwas na barszcz oraz wino. Gotujemy wszystko na wolnym ogniu około 3 godziny.
Teraz najtrudniejsze zadanie. Jak to się dawniej mówiło: zupę trzeba przysmaczyć, czyli nadać jest ostateczny szlif. Najpierw dodamy sól, około dwie płaskie łyżki soli morskiej ( W PRZYPADKU INNEJ SOLI  ZNACZNIE MNIEJ).Dodajemy również około 2 płaskie łyżki cukru. Zamieszać ( dawniej zamuszać)… Teraz odlejcie sobie chochelką trochę barszczu do filiżanki i wystudźcie. Próbujemy łyżeczką jaki ma smak. Jeśli jest za mało słony dodajemy szczyptę soli, to samo dotyczy pieprzu, ale tym razem wkręćcie go z młynka. Jeżeli barszcz będzie za kwaśny dodajemy jeszcze cukru. Barszcz musi mieć zrównoważony, słodko – kwaśny smak, intensywny, rubinowy kolor. Barszcz przecedzamy przez sito, aby oddzielić od płynu warzywa. Dodajemy zmiażdżony ząbek czosnku.

Sposób podania:
Barszcz można podać na dwa sposoby:
W ładnej wazie, kładąc na talerzu po kilka uszek  lub w filiżankach. Wtedy lepszym dodatkiem do barszczu są kruche pierożki z grzybami, albo z kapustą i grzybami. Pierogi te w kuchni kresowej znane są pod nazwą kulebiaki. Robiono je w cieście kruchym, ale też drożdżowym.  Przepis na uszka domowe oraz kruche pierogi pojawi się wkrótce.
barszczwigilijny

Smak Doskonały

Smak Doskonały jest wirtualnym domem, jest tu kuchnia, ogród z warzywami i ludzie… Od tej chwili życie tego domu toczy się dla Was drodzy internauci. Będziemy dla Was gotować i opowiadać o jedzeniu, winie ,piwie, o ludziach, którzy te cudowności tworzą. Odwiedzimy ich by zajrzeć przez dziurkę od klucza i podpatrzeć jak powstają arcydzieła. Zabierzemy Was w kulinarną podróż, która nigdy się nie kończy, bo o sztuce można mówić i pisać bez końca.

Napisz komentarz

— wymagane *

— wymagane *